BORUSAN BORU

KİLOMETRE TAŞLARI

1958

Boru Sanayii A.Ş., şirketin kurucusu merhum Asım Kocabıyık liderliğinde 27 çalışanı ve 5 çeşit ürün ile yolculuğuna başladı.

 

1968

Artan iş hacmi ile birlikte üretimimiz Halkalı’daki 58 bin metrekarelik yeni tesislere taşındı.

 

10 yılda yarattığı başarı ile merhum Asım Kocabıyık İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyesi oldu, ülkenin büyük sanayicileri arasında yerini aldı.

1969

Boru Sanayii AŞ. 100.000 ABD Doları düzeyindeki ilk ihracatını Suriye’ye yaptı.

1976

Borusan’ın bugünkü üretim merkezi olan Gemlik’te 800.000 metrekare alanda Borusan Boru Gemlik Tesisleri kuruldu.

Tahran’da düzenlenen ve uluslararası ilişkilerin gelişmesiyle verimlilik artışına katkıda bulunan firmaların ödüllendirildiği uluslararası “Gold Mercury” ödülüne Borusan Boru layık görüldü.

1979

Gemlik Gemsaz Bölgesinde kurulan iskele ile Borusan deniz taşımacılığına başladı.

1994

Borusan Boru Sanayi A.Ş. Borsa İstanbul’da (BİST) işlem görmeye başladı.

1998

Dünyanın lider boru üreticisi Mannesmannröhen Werke AG ile yapılan ortaklıkla Borusan Mannesmann Boru Yatırım A.Ş. hayat buldu.

 

2001

Borusan Boru, uluslararası varlığını güçlendirme yönünde önemli bir adım atarak İtalya merkezli Structo Vobarno Fabrikasını satın aldı veBorusan Vobarno Tubi S.p.A. adlı yurt dışındaki ilk şirketini kurdu.

2011

Borusan Boru’nun, Gemlik’teki yıllık 250 bin ton kapasiteli spiral kaynaklı boru üretim tesisi faaliyetlerine başladı.

2012

Türkiye sanayisinin kuruluşuna ve gelişimine öncülük eden isimlerden biri olan, şirketimizin kurucusu Asım Kocabıyık aramızdan ayrıldı. Kendisini özlemle anıyoruz.

2014

Küreselleşme yolunda dev bir adım atan Borusan Boru, 150 milyon dolar yatırımla Houston Teksas, ABD’de çelik boru fabrikası kurdu.

 

ABD - Borusan Pipe U.S., ABD çelik sektörünün en saygın ve bağımsız yayınlarından American Metal Market (AMM) tarafından verilen “Yılın Teknoloji Tedarikçisi” ödülünün sahibi oldu.

2016

Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde, 10 bin metrekarelik bir alana kurulan yeni tesisle Halkalı Fabrikasında üretilen özel borular işlenmeye başlandı.

 

ABD - Borusan Pipe U.S. ABD çelik sektörünün en saygın ve bağımsız yayınlarından American Metal Market (AMM) tarafından verilen “Yılın Boru Üreticisi” ödülünün sahibi oldu.

2017

ABD - Borusan Pipe US ABD çelik sektörünün en saygın ve bağımsız yayınlarından American Metal Market (AMM) tarafından verilen “Yılın Boru Üreticisi” ödülünün 2. kez sahibi oldu.

2019

Avrupa’nın tek tam otomatik üretim ve yüzey hazırlama hatlarına sahip olan Gemlik Otomotiv Boru Fabrikası, Türkiye ve Avrupa otomotiv pazarına yönelik OEM ve otomotiv yan sanayi tedarikçilerinin taleplerine uygun olacak şekilde soğuk çekilmiş özel borular üretmektedir. 

2020

ABD - Borusan Pipe US​; ABD çelik sektörünün en saygın ve bağımsız yayınlarından American Metal Market tarafından verilen, 2016 ve 2017 yıllarında da kazandığı “Çelik Mükemmellik Ödülleri” kapsamında “Yılın Boru Üreticisi” ödülünü üçüncü defa aldı.

2023

Borusan Boru, global pazarların yerel oyuncusu olma stratejisi kapsamında ABD’nin en yüksek kalite ve kapasitede üretim yapan şirketlerinden Berg Pipe’ın yüzde 100’ünü satın aldı.

2023

1958 yılında Borusan Grubu'nun ilk sanayi girişimi olarak kurulan şirketimiz, ülkemiz sınırlarını aşarak sektöründe bir dünya devi haline geldi. 27 Kasım 2023 tarihi itibariyle yeni bir dönem başlamıştır. Uzun süredir çoğunluk hisseleri Borusan Grubu'na ait olan şirketimiz, tamamlanan işlemler sonrasında Türkiye’de Borusan Boru, yurtdışı operasyonlarında ise Borusan Pipe olarak markasını yenilemiştir.